Čo pomáha kyseline acetylsalicylovej

Každý deň milióny ľudí otvára svoje domáce súpravy pri hľadaní aspirínu. Bolo prijaté as bolesťou hlavy a z kocoviny av mnohých iných prípadoch. Tento liek je taký obvyklý, že je zriedkavé, aby sa ktokoľvek pozrel v návode, aby zistil, čo pomáha kyselina acetylsalicylová. Ale je táto droga bezpečná, ako môže pomôcť a poškodiť telo?

Aspirácia: čo ohrozuje nadmernú fascináciu kyselinou acetylsalicylovou?

Jedným z najznámejších liekov je aspirín.

Jedným z najznámejších liekov je aspirín. Mnohí v ňom len veria: je to lacné, testované niekoľko generácií. Ak sa zdravotný stav zhoršil - bolesť hlavy, teplota vzrástla alebo príznaky ARVI sa objavili, potom sa aspirín stáva spásou. Pre neho sa uchýlili a tí, ktorí šli alkoholom. Aj keď ho chytil do žalúdka, používa sa tá istá tableta.

Počas rokov "práce" ako analgetika a antipyretika získala kyselina acetylsalicylová od pacientov dobrá povesť. Tento liek je liečený po celom svete, čo dokazuje vysokú účinnosť. Okrem toho je aspirín schopný zabrániť tvorbe krvných zrazenín - je predpísaný starším ľuďom, aby krvácali a zabraňovali mŕtviciam.

Zároveň lekári majú podozrenie, že aspirín nie je tak neškodný, ako sa zdalo predtým. Štúdie ukázali, že tento liek často vyvoláva vnútorné krvácanie. Pri pravidelnom a nekontrolovanom príjme môže spôsobiť vážne poruchy v činnosti tráviaceho traktu (vrátane vyvolania vredu). Vyskytli sa prípady vývoja a iných patologických stavov na pozadí kontinuálneho užívania lieku. Preto vzhľadom na schopnosť kyseliny acetylsalicylovej zvýšiť priepustnosť krvných ciev sa môže zmeniť zloženie krvi, čo negatívne ovplyvňuje proces zrážania.

Vyskytli sa povesti, že v niektorých krajinách bol aspirín v kategórii nelegálnych drog. To nie je pravda. To jednoducho nie je predpisované pre deti do 15 rokov, tehotné, dojčiace a tých, ktorí trpia chorobami tráviaceho systému. Kyselina acetylsalicylová je užitočná iba pre tých, ktorým hrozí krvácanie z mozgu. Zdraví ľudia môžu piť 1-2 tablety aspirínu, ale toto by sa malo robiť len s naliehavou potrebou. Aby ste sa nestretli nepríjemnými (a nebezpečnými) vedľajšími účinkami, je lepšie ich zneužívať.

Čo pomáha kyselina acetylsalicylová: lekárske indikácie

Čo pomáha kyselina acetylsalicylová: lekárske indikácie

Každý liek, rovnako dobre známy a cenovo dostupný ako aspirín, by sa mal používať na určený účel. Hlavné indikácie na ich užívanie sú také ochorenia a stavy:

  • horúčka;
  • bolesť hlavy (vrátane migrény);
  • poruchy obehu (vrátane prívodu krvi do mozgu);
  • trombóza;
  • srdcový záchvat;
  • reumatizmus;
  • bolesť rôzneho pôvodu.

Ako znížiť teplotu aspirínom?

Ako znížiť teplotu aspirínom?

V chladnej sezóne môže byť kyselina acetylsalicylová obzvlášť užitočná. Čo pomáha? Z teploty, ktorá je sprevádzaná infekčno-zápalovým procesom. Chuck sa uprednostňuje vo vode rozpustné tablety alebo prášky. Šumivý obsahuje nielen kyselinu acetylsalicylovú, ale aj vitamín C, čo pomôže rýchlo poraziť nádchu. Ak by ste mali len bežnú aspirínovú tabletu, mali by byť rozdrvené. Šumivý aspirín zriedený v 50 až 70 ml vody pri izbovej teplote. Prášok sa naleje do horúcej vody.

Aspirín nemôže byť opitý na prázdny žalúdok! Piť pilulku by mala byť veľká časť vody alebo kissel, a ešte lepšie použiť na tento účel mlieko. Štandardná dávka je 0,25-1 g 3 až 4 krát denne.

Ak teplota trvá dlhšie ako 3 dni, mali by ste prestať užívať kyselinu acetylsalicylovú a ihneď zavolať lekárovi.

Dnes boli vyvinuté účinnejšie a bezpečnejšie lieky na boj proti horúčke - na báze paracetamolu alebo ibuprofénu: Panadol, Paracetamol, Efferalgan. Pravdepodobnosť vedľajších účinkov, keď sú užívané, je oveľa nižšia ako u aspirínu.

Môže sa kyselina acetylsalicylová vyrovnávať s bolesťou hlavy?

Môže sa kyselina acetylsalicylová vyrovnávať s bolesťou hlavy?

Mnohí majú skúsenosti s liečbou "hlavy" s aspirínom. Výsledok nie je vždy úspešný. Tak isto pomáha kyselina acetylsalicylová s bolesťou hlavy? Ak človek trpí bežnou bolesťou (skôr než migrénou) a vezme pilulku pri prvom príznaku indispozície, potom áno, táto droga bude účinná.

Ak bolesť hlavy prekonala dospelého zdravého človeka v práci, môžete užívať nasycovaciu dávku kyseliny acetylsalicylovej - 2 tablety. Ak máte možnosť odpočinku, nemali by ste riskovať, je lepšie užívať jednu tabletu.

Aspirín by sa nemal užívať dlhší čas, takže ak indispozícia nezostane niekoľko dní, potom je potrebné prestať užívať a podstúpiť vyšetrenie, pretože bolesť v hlave je príznakom 40 ochorení!

V sortimente lekární nájdete silnejšie lieky rovnakého spektra. Stoja oveľa viac, ale konajú rýchlo a oveľa jemnejšie. To je Have, Nurofen, Ibuprom.

Hangover syndróm: Bude Aspirin návrat do života?

Hangover syndróm: Bude Aspirin návrat do života?

Syndróm stiahnutia (alebo kocoviny) je bolestivý stav, ktorý osobe zbavuje pracovnej kapacity a prináša veľa nepríjemností. Veľa ľudí vie, že aspirín je dobrým pomocníkom pre niekoho, kto príliš pije. Kyselina acetylsalicylová s kocovinou prinesie úľavu, ale eliminuje len vonkajšie prejavy otravy (to znamená bolesť hlavy, bolesť kĺbov a svalov), ale nie sama o sebe, nepomôže uvoľniť telo z výrobkov na rozklad etanolu. Pitný aspirín nie je povolený skôr ako 6 hodín po požití alkoholu.

Najlepšou možnosťou na odstránenie kocoviny je šumivý aspirín. Obsahuje adsorbenty, ktoré odstraňujú toxíny. Tableta sa zriedi veľkým množstvom vody - tým sa zníži dehydratácia.

Ďalšou známym liekom, ktorý sa "po uzdravení" bude liečiť, je Alka-Seltzer.

Ako piť aspirín na riedenie krvi?

Takýto problém ako hrubá krv sa stane naliehavou v starobe. Na pozadí hormonálnej nerovnováhy sa znižuje agregácia trombocytov, čo vedie k vzniku trombov. Po 40 rokoch (pre ženy) a 45 rokoch (pre mužov) sa odporúčajú lieky na zriedenie krvi. A prvá vo svojom zozname je len kyselina acetylsalicylová.

Aspirín je často predpísaný na prevenciu trombózy v dospelosti. Aby ste to urobili, užívajte liek dlhodobo (po celý život) vo veľmi malých dávkach. Tablety piť večer pred spaním, pitnú vodu. V naliehavých prípadoch sa má tableta žuvať alebo umiestniť pod jazyk. Denná dávka kyseliny acetylsalicylovej je 100 mg.

Podobný účinok spôsobujú prípravky Cardiomagnyl, Warfarin, Aspercard.

Ako liečiť akné kyselinou acetylsalicylovou?

Ako liečiť akné kyselinou acetylsalicylovou?

Aspirín nie je možné užívať iba perorálne, ale aj externe. V kozmetike sa kyselina acetylsalicylová často používa na akné. Ak to chcete urobiť, v oblasti problémov uložte masku. Je ľahké sa pripraviť: mali by ste libúť niekoľko tabliet, zriediť chladnou vodou, priniesť pikantnú konzistenciu a aplikovať na akné po dobu 5-7 minút.

Kedy sa aspirín stáva jedom?

Predtým ako prehltnete ďalšiu tabletu aspirínu, odporúča sa uistiť sa, že nemáte kontraindikácie pre jej príjem. Predovšetkým to platí pre ženy, pretože droga sa nemôže užívať počas tehotenstva a počas dojčenia.

Lieky založené na kyseline acetylsalicylovej by sa nemali piť v prítomnosti takýchto patológií:

  • vred;
  • vnútorné krvácanie;
  • ochorenie obličiek a pečene;
  • polypy v nose v kombinácii s astmatickým syndrómom;
  • trombocytopénia;
  • alergické na účinné zložky.

Pacienti, ktorí trpia dnou, gastritídou, anémiou a srdcovými abnormalitami, je lepšie získať povolenie od lekára predtým, ako užije aspirín.

Ak je dieťa staršie ako 15 rokov, je lepšie nevykonávať pokusy a odmietnuť liečbu aspirínom, pretože WHO to nedoporučuje, aby sa vyhli nepredvídaným komplikáciám. V extrémnych prípadoch je lepšie uprednostňovať šumivé liečivo: má miernejší účinok na tráviaci trakt.

Kategoricky nepoužívajte aspirín na ovčie kiahne, osýpky a chrípku, pretože to môže viesť k hepatickej encefalopatii a smrti.

Aké vedľajšie účinky sa môžu liečiť aspirínom?

Aké vedľajšie účinky sa môžu liečiť aspirínom?

Aby sa minimalizovali alebo úplne odstránili vedľajšie účinky, užívanie lieku by nemalo byť dlhšie ako 2-14 dní a najväčšia denná dávka by nemala presiahnuť 3 g (a mala by byť rozdelená na 2-3 dávky).

Predpokladá sa, že 1-2 tablety aspirínu nepoškodia. Vo väčšine prípadov je to pravda. Ale aj krátkodobé užívanie kyseliny acetylsalicylovej môže spôsobiť nežiaduce reakcie:

  • nevoľnosť, pálenie záhy, strata chuti do jedla;
  • vracanie, bolesť žalúdka;
  • poruchy pečene;
  • závraty;
  • strata sluchu;
  • krvácanie;
  • kožné vyrážky.

Predávkovanie liekom je veľmi nebezpečné.

Aspirín má mnoho výhod, z ktorých hlavné sú nízke náklady a účinnosť. Avšak pri zohľadnení všetkých výhod lieku by sme mali klásť na váhy a také vlastnosti liečby kyselinou acetylsalicylovou ako riziko vážnych komplikácií a pravdepodobnosti vedľajších účinkov. Ak vám tento liek pomôže, nemali by ste ho posielať do odpadkového koša, hlavnou vecou nie je prekročiť predpísanú dávku a nie samočinnú liečbu.

Pridať komentár